Споменик Александру Ранковићу
- Жељу да се Србство, једном заувек, “укине” као биолошка и духовна врста, отворено је исказала Радио-телевизија Србије
Пише: Илија Петровић
На Васељенској телевизији, 19. септембра, текстом “Како је РТС од комунистичког злочинца и убице Срба Александра Ранковића направио свеца!”, запитао се Предраг Савић “како све њих (телевизионаре и оне који су за њих и са њима снимали причу о Другу Марку – ИП) није срамота костију убијаних и прогањаних, кад величају друга Марка творца ОЗНЕ, а касније УДБе, и пуних седам године министра унутрашњих послова у Влади ФНРЈ у доба најцрње револуционарне правде све до 1953. године! Како баш никог није срамота кад га представљају као истинског великомученика и жртву Брионског пленума, а његову сахрану представљају као могуће буђење српства?!“
Предраг је, по свој прилици, млађан ловац јер му је остало непознато да у антисрбском делу наше Србијице, онима који су опседнути “вредностима” фашикратског Запада оличеног у Европској унији, увек тињају идеје окренуте мање или више потајној жељи да се Србство, једном заувек, “укине” као биолошка и духовна врста.
Назнака такве намере уочена је и последњег јануарског дана 2016. године, кад је, и онда на Васељенској телевизији, под насловом “Величање зла и последице” (аутор Милослав Самарџић), објављена вест да “Србија ускоро може постати вероватно прва земља на свету која подиже споменик једном шефу тајне полиције која је организовала и спровела једно од највећих масовних убистава грађана Србије у историји”!
Текст о коме је реч преузет је из крагујевачких Погледа (пре тога, 25. јануара 2015, објављен у Чикагу/САД, у гласилу Српске народне одбране “Слобода”), а тицао се “нечије” намере да у Београду подигне споменик Александру Ранковићу, бившем Србину, ропском послушнику Јосипа Броза непревазилазног у злочинима над србским народом -, еј, бре, споменик Александру Ранковићу, отпаднику од државног и политичког врха који до краја живота нити је проговорио, нити написао иједну реч о ономе што је “из друге руке” или богатога личног искуства знао о србском страдању током заблудних година брозовске (и своје) владавине!?
Из исте те вести могло се сазнати да су иницијативу за подизање реченог споменика подржали Ивица Дачић, и тада и сада председник Социјалистичке партије Србије, директне наследнице Брозове (и Ранковићеве) комунистичке партије, и Небојша Стефановић, тада министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије.
Овоме потписнику све то био је разлог да господи Синиши Малом, градоначелнику Београда, и Горану Весићу, градском менаџеру Града Београда (макар шта то значило), 5. фебруара 2016. године пошаље следеће писмо, у истоветном тексту:
“Поштована Господо,
На вест да постоји иницијатива да се у Београду подигне споменик Александру Ранковићу (1909-1983), организационом секретару Комунистичке партије Југославије, начелнику Озне, Одељења за заштиту народа (југословенске комунистичке целокупне обавештајне и контраобавештајне службе од маја 1944. до марта 1946), потписнику наредбе за пробој Сремскога фронта, пуних двадесет година (1946-1966) југословенском министру унутрашњих послова и шефу свих полицијских и тајних служби задужених да се старају о рату против оних који су сврставани у противнике брозовског режима у Југославији, ‘брижнику’ за Голи оток и остале србске информбироовске жртве, потпредседнику Социјалистичке Федеративне Републике Југославије, главној жртви у афери наводног прислушкивања ондашњег председника Јосипа Броза (1892-1980), после чега је одстрањен из југословенског политичког и државног врха, лику који је, упркос потпуном политичком поразу, остао веран послушничком (ропском) односу према сопственом џелату Јосипу Брозу, познатијем као Друг Тито, и до краја живота нити је проговорио нити написао иједну реч о ономе што је знао о србском страдању током заблудних година брозовске владавине, желим да подсетим на неке појединости које су, верујем, и вама познате:
Законом усташке (нацистичке) Павелићеве Хрватске из 1941. године забрањена је организација србских добровољаца из србских ослободилачких ратова 1912-1918, а добровољцима, у том акту названим ‘такозвани’, одузета је целокупна имовина.
После рата, на истоветан начин поступила је и новоуспостављена комунистичка власт у Југославији, тако што је решењем Министарства унутрашњих послова ФНРЈ, бр. ИВ.11057/46, од 18 фебруара 1947. године, ‘забрањен рад Савезу ратних добровољаца из ослободилачких ратова 1912-1918 године, а имовина удружења конфискована у корист државе – ради његовог профашистичког обележја и протународног става за време окупације’.
По својим последицама, ово решење било је трагичније од оног Павелићевог. Јер, званични став тек успостављене власти према добровољачкој организацији (наводно профашистичкој) принудио је добровољце да ‘забораве’ на своје учешће у србским ослободилачким ратовима, толико да се чак и у породичним круговима добровољачко ратовање није помињало; био је то неизмерни страх од накнадне освете хрватских противника србског добровољачког покрета, и оних из Одесе, и оних из некадашњег Југословенског одбора, и, нарочито, из реда оних који су, као Јосип Броз, тадашњи неприкосновени предводник нове власти, стално имали на уму сопствена лоша искуства са неког од србских ратишта.
Без обзира на то што су иницијативу за подизање реченог споменика подржали Ивица Дачић (1966), председник Социјалистичке партије Србије, директне наследнице Брозове (и Ранковићеве) комунистичке партије, и Небојша Стефановић (1976), министар унутрашњих послова у Влади Републике Србије, поставља се озбиљно питање не само коме подизање тог споменика одговара, већ и много озбиљније, са којим се циљем тај споменик подмеће и гура ‘у око’ Србима.
И коме је у интересу да Србима буде натурена хипотека злочиначке, геноцидне комунистичке идеологије и праксе из времена и Јосипа Броза и Александра Ранковића.
Више Александра Ранковића него Јосипа Броза, пошто је Броз био довољно мудар да не потпише иједан акт против Срба, он је остављао јадним Србима да то они учине.
Као што је то Александар Ранковић учинио:
– Наредбом за пробој Сремског фронта који је, по свему, био геноцидне природе јер су у њему жртвована србска деца не само неприпремљена за рат, него и свесно лишена могућности да оставе потомство; и
– Решењем којим су србски добровољци из србских ослободилачких ратова 1912-1918 проглашени профашистима.
С особитим поштовањем…”
Подразумева се да су и један и други прималац пропустили или да писмо прочитају, или да се према њему поставе одговорно.
Ваљда им није било до подсећања на Брозов налог да “за Србију неће бити милости… Србија нема чему да се нада”, нити на “ослободилачки” размах револуционарног терора који је током следећих година посмицао много стотина хиљада србских глава, тако да се, према неким изворима, Александар Ранковић могао “хвалити” да је од 1945. до 1951. године пострељано 586.000 “народних непријатеља”; Срба, наравно.
Зна ли се да је покојни Тито, октобра 1944. године, по уласку у Београд, изјавио да “Србија нема чему да се нада, за њу неће бити милости” и да се “ми у Србији морамо понашати као окупатори”, да је покојни Ђидо рекао да “Србији није пуштено довољно крви”, да је покојни Крцун запретио Србији оценом да је Срба “премного остало у животу, али имамо времена да ту грешку исправимо”, због чега је само у Београду, по најблажим проценама, првих дана по протеривању Немаца од живота “ослобођено” најмање 30.000 Срба (другде и много више), да је “у том смислу” замишљено и стратиште названо Сремски фронт (у партизанској терминологији “једно од најтежих, најдуготрајнијих и најславнијих бојишта у НОБ против окупатора”), на коме је, према сведочењу Брозовог историчара Антуна Милетића, побијено 80.000 србских дечака, а према налазу историчара Новице Војиновића (који је, колико нам је познато, први поменуо комунистички геноцид над Србима), погинуло је, нестало и рањено око 180.000 млађаних Срба, највећим делом из крајева јужно од Саве и Дунава, скоро деце, углавном без икаквог војничког искуства; није им ни било потребно војничко искуство, пошто су многи “употребљени” да, уместо оваца, “прошетају” кроз минска поља. Војне команде нису о тим жртвама ни правиле статистику јер су се оне уклапале у већ поменуте званичне партијске ставове да “Србији није пуштено довољно крви” и да је то партијским идеолозима, онима који су, по уласку у Србију, себе произвели у окупаторе, била прилика да на “поправном испиту” исправе дотадашње грешке.
Да је било баш тако, сведочи нам и Војна енциклопедија (књига 9 Спарта-Тирана, друго издање, Београд 1975, 113, лат) која људске губитке 1. армије, као неважне, утврђује на “око 1400 погинулих, 4500 рањених и око 70 несталих”, док су материјални губици и добици у пробоју, као врло важни, установљени у комад: “уништено 2 тенка, 4 топа и 14 камиона, а заплењено 48 топова, 3 тенка, 207 минобацача, 226 митраљеза, 2127 пушака, 168 аутомата, 45 камиона, 12 мотоцикала и 11 радио-станица”.
А ону на почетку овога текста поменуту потајну жељу да се Србство, једном заувек, “укине” као биолошка и духовна врста, отворено је исказала Радио-телевизија Србије – охрабрена чињеницом да њу, “медијски јавни сервис Србије”, финансирају претплатници, србски грађани, ваљда у уверењу да је и њеним претплатницима, србским грађанима, већ преко главе некаквога тамо Србства и србовања, те да једва чекају да се Друг Марко врати и обави посао који је “много тео, много започео”.
Још да рекоше за чији то рачун раде и ко их у томе подржава.