Долина Бамијан са чувеним статуама буда (које су талибани оштетили)
МИСТЕРИЈЕ АВГАНИСТАНА
- Култ оружја као знак престижа, лепоте и мушкости. –
- Од око 1.500 џамија најлепша и највећа “Руска”. –
- Рушилачки поход талибана на високе статуе Буде
20. септембар 2001.
Пише: Јово Вукелић
Као ратнички народ Авгани кроз целу своју историју гаје култ оружја, јер оно за њих оличава три симбола: доказ престижа, доказ лепоте и доказ мушкости.
У престоници Авганистана Кабулу (1760 метара надмореке висине) постоји чувени Музеј старина у коме истакнуто место заузимају управо стара оружја као што су пушке-кремењаче, ножеви, сабље, копља и пиштољи.
Авганистанци су, иначе, народ аријевског порекла и на то су врло поносни. Продор будизма остварен је крајем старе и почетком нове ере, када је овај простор припадао великој држави Персији. Ислам стиже теку 6. и 7. веку нове ере када јужни део Авганистана, око града Кандахара и Зарања, освајају Арапи. Од тада се ислам шири Авганистаном и становници, тачније народи (Паштуни, Таџици, Туркмени и Узбеци) већином су муслимани-сунити, а мањи део припада шиитским муслиманима (народ Хазара).
Они говоре два дијалекта: пашту и дари, а оба припадају иранској групи индоевропских језика
Кукасти крст на стопалу Буде
Наш чувени карикатуриста, сликар, писац и „путописац”, како је себе волео да назове, легенда „Политике” Зуко Џумхур у својој познатој књизи „Писма из Азије” описује свој узбудљиви боравак у Авганистану, посебно путовање из Ирана ка северном делу Авганистана и долини Бамијан, где се налазе статуе великих Буда.
У незаборавним описима предела „величанствене пустоши и дивљине“ Џумхур описује свој улазак у „долину суза, кланац јецаја, проклети рај , описује места где мајстори старих заната праве ножеве и маказе и одакле се у долину из места Чарикара улази у место -Топчидер! (Да ли одатле, можда, потиче назив нашег београдског брда.)
Статуе Буда (које су недавно, 2001. тешко оштетили талибани) сматрају се једним од чуда уметности и културним благом човечанства. Огромне Буде, једна висина 56, а друга 36 метара, гледају ка обронцима планине Кохибабе.
Одевене су у одела грчких племића!
Какакул и астраган
Приче о добу и начину њиховог настанка су крајње различите. Посебно се испредају невероватне приче о томе одакле потиче огромни кукасти крст уцртан у стопало једне од статуа Буда, који је Хитлер употребио за обележје фашизма.
У мистерије Авганистана спадају и приче зашто је и како изграђена зграда авганистанског парламента у Кабулу која је скоро верна копија зграде – немачког Рајстага.
У Авганистану има око 1.500 џамија и више од 40 хиљада имама, улема, свештених лица. Од доласка талибана на власт тај број се сигурно знатно увећао. Од бројних џамија у Авганистану највећа и најлепша је „руска џамија”: она која је подигнута у време совјетске инвазије…
Ратовима оггустошени Авганистан деценијама је пун избеглица, ратне сирочади, а посебно инвалида. Познато је да у Авганистану има највише деце-инвалида. То је последица ратних страхота, бројних мина, али највише експеримената моћних војних сила које су на овом простору немилице испитивале дејство паклених направа, бомби сачињених у облику свих могућих дечијих играчака, лутки, лопти, оловки.
Огроман број становника је неписмен. Крајем осамдесетих је програм УНЕСКО-а за описмењавање Авгана у Кабулу успешно водио дипломата из некадашње Јутославије Ешреф Делалић. Тај програм траје и до данашњих дана. Познато је да су за време совјетске инвазије на Авганистан тадашњи муџахедини убили више хиљада учитеља.
Авганистанци су познати као вешти трговци и врсни мајстори прастарих заната, израде оружја, ножева, сабљи, предмета од бакра, уметници у изради тепиха и чувених ћилима.
Као номадски народ они гаје велика стада оваца. Гаје посебне овце и јагњад – какакул (караул) од којих се прави чувени астраган и астраганске бунде. То је вековима био један од главних извозних артикала са овог подручја, поред већ чувених товара „најквалитетнијег и најфинијег опијума”, који овде успева најбоље на свету, а користи се у медицинске сврхе.
Истраживачи и научници тврде да у овој земљи, чија површина углавном личи на нестварну Месечеву пустош, има нафте, утља, хрома и руде бакра. Али, није познато да је до сада било експлоатације тих богатстава.