Жртве геноцида ХНД: Срби су у Јасеновцу убијани на најсуровије начине
ДА ЛИ ЈЕ МИЛЕ БУДАК ИЗГОВОРИО УСТАШКИ ПРОГРАМ УНИШТЕЊА СРБА ИЛИ ЈЕ ТО СРПСКА ПРОПАГАНДА?
- Тврдња немачког историчара Корба да усташе нису имале програм уништења мањина – српске, јеврејске и ромске – у Независној Држави Хрватској „корисна“ је за хрватску историографију и нарочито за оне који покушавају да ревидирају општеприхваћена тумачења трагичних збивања, попут оних у Јасеновцу. Да Корбова тврдња у најмању руку није тачна показују радови Шиме Балена, Фикрете Јелић Бутић, Богдана Кризмана и Мариа Јареба који доносе сијасет доказа да је постојао програм („мастер-план“)
- НДХ је имао програм уништења Срба и у великој мери је реализован
(Напомена: ово је скраћена верзија знатно ширег текста који се може пронаћи на сајту Музеја жртава геноцида: музејгеноцида.срб или muzejgenocida.rs)
Пише: Вељко Ђурић Мишина *
Није једноставно устврдити који су разлози нових, радикалних тумачења (ревизионизма) одређених историјских догађаја из периода Другог светског рата а нарочито улоге извесних појединаца у односу на досадашња, мање-више, општеприхваћена сазнања.
Ревизионизам у хрватској историографији у новом тумачењу Независне Државе Хрватске (НДХ) и њене државне политике злочина над српским народом добио је одређену подршку укључивањем у расправу о тој теми појединих историчара изван балканских држава. Једна од њихових теза јесте да није било никаквих злочиначких планова према српском народу у усташкој организацији. Та тврдња се може лако оборити само на примеру говора једног од усташких идеолога Миле Будака о убијању, протеривању и римокатоличењу православних Срба ради стварања једнонационалне и једноверујуће хрватске државе.
Постоји много разлога зашто комплексна историја НДХ (10. април 1941–15. мај 1945) у комунистичкој Југославији никада није до краја разјашњена. Слабљење концепције о унитаристичкој држави и окретање ка конфедералној форми СФР Југославије, озакоњене у Уставу из 1974. године, неизбежно је довело до распада те, могло би се рећи, вештачке заједнице република и покрајина. У том вишедеценијском процесу посебно место припало је новом тумачењу прошлости, посебно хрватске усташке државе.
Хрвати стално покушавају да мењају историјске факте
Независна Држава Хрватска спровела је државни злочин над Србима, то јест над трећином свог становништва, следивши немачку нацистичку политику у односу на Јевреје и Цигане/Роме.
Тај злочин је био толиких размера да је између хрватског и српског народа постављена граница незаборава која се даље потенцира управо због ревизионизма који долази са хрватске стране.
Ново „читање“ историје НДХ спроводи се, поред осталог, и кроз магистарске, мастер и докторске радове који се бране од Новог Зеланда до Канаде, на језицима држава у којима настају, првенствено на енглеском и немачком. Захваљујући савременој интернет технологији лако је доћи до готово свих тих радова, прочитати их и коментарисати. Једна од поставки у већини поменутих радова јесте другачији поглед на НДХ и у њој велики, припремљен одраније, спроведени злочин уз избегавање тумачења не мало важне нечасне улоге Римокатоличке цркве у свему томе.
После одбране доктората Im Schatten des Weltkriegs. Maseengewalt der Ustaša gegen Kroatien, 1941-45, (У сенци светског рата: масовно насиље усташа против Срба, Јевреја и Рома у Хрватској 1941–45, за Александра Корба заинтересовали су се хрватски новинари. Резултат тога били су бројни интервјуи штампаним и интернет верзијама.

У једном од тих интервјуа устврдио да је у Независној Држави Хрватској било злочина, али не и геноцида. Додао је да нема доказа за истинитост чињенице о једном од говора министра наставе и богоштовља Миле Будака у коме је наговестио програм усташке власти према српском народу: „Један дио Срба побићемо, други ћемо раселити, а остале ћемо превести у католичку вјеру и тако претопити у Хрвате“!
У Корбовој дисертацији, Миле Будак је поменут на страницама: 35, 61, 78, 79, 103, 111, 207, 268, 390 и 400! На тим страницама, међутим, не помињу се Будакови говори, али има нешто друго: Корб на страни 35 истиче да је српска пропаганда утицала и на садржај немачких извештаја у којима су исписане негативне оцене о усташкој држави поткрепљене помињањем њених бројних злочина!
У разговору са Робертом Бајрушијем, новинаром загребачког Јутарњег листа, објављеним под насловом „Njemački povjesničar i jedan od vodećih stručnjaka za povijest NDH: Ovo je prava istina o broju ubijenih u Jasenovcu“ (има га и на интернету, постављен је 20. маја 2018), на констатацију: „Međutim, u svojoj knjizi iznosite tezu da se u NDH nije radilo o genocidu nad Srbima jer niti jedan dokument ne dokazuje da se radilo o unaprijed smišljenom planu, recimo kakav je postojao u Njemačkoj prema Židovima?“, немачки историчар је одговорио:
„Važno je definirati što znači genocid. Nije uopće sporno da su ustaše pokušali uništiti Srbe koji su živjeli na području NDH, ali, isto tako, nema dokaza kako je postojao master-plan koji je predviđao sustavnu likvidaciju srpskog stanovništva u toj državi. Genocid u sebi sadrži koncept uništenja neke skupine, a ustaše su često, i u vrhu vlasti NDH i na lokalnim razinama, pokolje provodili bez nekog plana. Jugoslavenska historiografija tvrdila je kako je postojao plan ustaškog genocida, što se ne čini točnim jer su nasilje i ubojstva često bili nasumični i neorganizirani ili bi se u nekim dijelovima NDH događali, a drugdje ne.“
Корбова тврдња да усташе нису имале програм уништења мањина – српске, јеврејске и ромске – у Независној Држави Хрватској „корисна“ је за хрватску историографију и нарочито за оне који покушавају да ревидирају општеприхваћена тумачења трагичних збивања, попут оних у Јасеновцу. Да Корбова тврдња у најмању руку није тачна показују радови Шиме Балена, Фикрете Јелић Бутић, Богдана Кризмана и Мариа Јареба који доносе сијасет доказа да је постојао програм („мастер-план“) не само уништења поменутих мањина већ и оних који нису подржавали такву усташку политику и организацију!
Миле Будак (30. август 1889. – 7. јун 1945) био је аустроугарски војник, ратни заробљеник, робијаш у Краљевини Југославији, адвокат, књижевник, усташки првоборац, уредник усташких новина, високи дужносник у Независној Држави Хрватској и на крају осуђеник у комунистичкој Југославији.
Будак је 1933. године објавио више песама од којих се, као „програмска“, издваја Див планине (познатија као усташка корачница Бјеж’те псине а подсећа на такозвани Велебитски устанак 1932. године). Друга и четврта строфа гласе:
Podiže se junak Ante,
pa zagrmi iz visine,
kao truba Božje pravde:
„Bježte psine preko Drine!“
——
S Velebita Ante kliče,
zublje gore, puške ore:
„Bježte psine preko Drine
Hrvati se za dom bore!“
Реализација наговештене политике према српском народу започела је већ 10. априла 1941. године после проглашења Независне Државе Хрватске. Кампања против Срба појачавана је током маја и јуна те године. То је спровођено преко штампе и организовањем масовних скупова у бројним местима широм нове државе, на којима су говорили усташки челници. Међу крајевима која су посећивали усташки главари, Лика је имала посебно место, што је и разумљиво с обзиром на то да је на том подручју била рођена већина усташких главара. Најчешће је говорио Миле Будак, Личанин по географском пореклу, министар наставе и богоштовља, у чијем ресору је била и државна пропаганда; он је у таквим приликама потезао тешке неосноване оптужбе против Срба и отворено наговештавао сурове последице по њих.
НДХ је имала програм уништења Срба
Ондашња штампа није забележила Будаков говор у Госпићу.
Бројни заљубљеници у прошлост, од аматера до школованих историчара, помињали су Будаков говор али готово да нема двојице који су написали исти датум и његове речи. Требало би више простора да се наведу имена аутора а још више шта су писали. Чини ми се да је замешатељство настало тврдњом Виктора Новака јер су управо њега бројни публицисти и заљубљеници у прошлост помињали као главни извор.
Виктор Новак, највећи зналац хрватског геноцида и истраживач злодела НДХ
Новак је знао за место, време и садржај Будаковог говора али је из ко зна из којих разлога то прећутао. Ради се, наиме, о изјавама двојице младића из околине Госпића који су крајем маја 1941. године избегли у Србију и о томе сведочили пред неколицином службеника Патријаршије. А та сведочења су била позната и Новаку јер је користио изворе Патријаршије и грађу Комесаријата за избеглице. Новак је знао и за меморандуме Српске православне цркве немачким командантима у Србији и могао је у њима да прочита управо те Будакове речи.
Прецизне податке дао је Фердо Чулиновић, доктор правних наука, који је саслушавао Будака 26. маја 1945. године и присуствовао суђењу десет дана касније и о томе оставио трага у једном од својих бројних радова: Okupatorska podjela Jugoslavije, Beograd 1970, стр. 348.
Чулиновић је утврдио да је Будак објавио песму „Див планине“ и да је говорио 15. маја у Госпићу и том приликом изговорио „Јedan dio Srba mi ćemo pobiti, drugi raseliti, a ostale prevesti na katoličku vjeru i tako pretopiti u Hrvate.“
С обзиром на позиције које је Будак имао у усташкој организацији и Независној Држави Хрватској, он је изрекао програм усташке државе према српском народу.
То значи да Александар Корб и њему слични греше када тврде да није постојао мастер план о томе шта чинити са српским народом! Постојао је и, на жалост, реализован у великој мери!
………………
* В. д. директора Музеја жртава геноцида у Београду
…………………